Účelom týchto stránok je poukázať na nebezpečenstvo, ktoré na Vás striehne, pokiaľ využívate pripojenie do internetu. Dozviete sa, ako sa voči nemu brániť a nájdete tu výber softvéru, ktorý Vám v tom pomôže a ktorý si môžete priamo na našich stránkach voľne stiahnuť.
Dodržiavanie nasledujúcich rád a pokynov Vám určite pomôže predísť poškodeniu PC, zneužitiu údajov, dokumentov a pomôže Vám zamedziť neoprávnený vstup do Vášho PC, čím vo veľkej miere eliminujete nebezpečenstvo, ktoré na Vás striehne z internetu.
Pri pripojení počítača do internetu doma alebo v práci, či už cez telefón alebo pevné pripojenie existuje už pri obyčajnom surfovaní po internete isté nebezpečenstvo. Internet môže byť pre Vás aj pre Vaše dáta veľkou hrozbou. Neľakajte sa, nejde o priame ohrozenie Vášho života, ale o ohrozenie vášho vynaloženého úsilia, narušenia Vášho súkromia, zbytočného obťažovania cez internet, napríklad v podobe nevyžiadanej reklamy, zneužitia vašich údajov, kontaktov a pod. Je síce pravdou, že skúsený počítačový pirát nebude s vaším súkromným PC strácať čas a vrhne sa na väčšiu korisť (napríklad internetový server), ale na druhej strane by sa mohlo niekomu zapáčiť Vaše bankové konto, pokiaľ využívate internetbanking, ktorý je v dnešnej dobe čím ďalej, tým viac rozšírený. Podceňovať bezpečnosť sa nikdy nevypláca.
Ako sa internet postupne vyvíjal, vznikali nové druhy služieb, nové štandardy a cieľom bolo zahrnúť užívateľa čo najviac novými funkciami. Na bezpečnosť sa až tak veľmi nepozeralo. Teraz sa však situácia stabilizovala a začína éra bezpečnosti. Všetko sa točí okolo súkromia užívateľa a jeho bezpečnosti. Neustále dookola sa hovorí o nebezbečnosti počítačových vírusov, ktoré je však možné zadovážením, nainštalovaním, používaním a neustálou aktualizáciou vhodného antivírusového programu dostať pod kontrolu, ak nie im celkom zamedziť. Bezpečnosť sa s vývojom nových technológií stáva čoraz viac dôležitejšou.
Pri používaní internetu hrozí asi najväčšie nebezpečenstvo od tzv. hackerov, crackerov a rôznych podvodných utilít, ktorých cieľom nie je vždy len zničiť Vaše dáta, ale zneužiť ich. Poviete si, ale čo treba robiť, aby sme sa takémuto "útoku" vedeli ubrániť? V boji so spomínanými neduhmi internetu slúžia špeciálne na to určené programy, ktoré sa vo všeobecnosti nazývajú firewally, čo v preklade znamená "ohnivá stena". Už zo samotného názvu vyplýva, že ide o akúsi ohnivú, neprekonateľnú bariéru, ktorá by mala zabrániť vstupu, či prieniku do vášho PC. Zjednodušene vysvetlené, ide o program, ktorý neustále monitoruje údaje, ktoré odchádzajú a vstupujú do Vášho PC, prostredníctvom sieťovej karty či už z internetu, alebo do internetu, alebo lokálnej počítačovej siete. Pokiaľ chce niečo alebo niekto nadviazať kontakt z Vaším PC, firewall Vám to oznámi. Dozviete sa názov aplikácie, čo chce urobiť, po akom porte, akým protokolom a opýta sa Vás, čo s tým chcete urobiť. Potom je už len na Vás, či to povolíte, alebo zakážete. No tu je namieste otázka, či zakaždým čo niečo pôjde cez Vašu sieťovú kartu, bude potrebné niečo potvrdzovať, povoľovať či zakazovať, a či to nebude viac otravné, ako keby tam spomínaný firewall nebol. Častému a otravnému dopytovaniu sa možno vyvarovať nastavením tzv. filtrov, čo v podstate znamená, že dopredu nastavíte aplikáciu, ktorá určí, ktorý program môže odosielať dáta z vášho PC a ktorý nie.
Firewall ochrání PC nielen pred útočníkmi zvonku, ale dokáže zabezpečiť dáta pred zradným softvérom. Bohužiaľ mnoho užívateľov túto bezpečnostnú bránu podceňuje. Nevedia, alebo si neuvedomujú, že pri surfovaní vlastne "servírujú" dôležité informácie iným. Firewall je prakticky poslednou záchranou, pokiaľ pri odhalení a likvidácii útočníka nezaberie antivírus ani iný program. Celá bezpečnosť pri používaní PC je postavená na samotnom užívateľovi a jeho rozhodnutiu sa aktívne brániť.
Po nainštalovaní a používaní firewallu však niekedy nejde len o zaistenie ochrany PC pred útokmi, ale môže to znamenať aj vznik problémov pri používaní rôznych aplikácií, ktoré predtým neboli. Ako príklad uvedieme problémy pri chatovaní, internetovom telefonovaní, videokonferenciách, online hrách, zamedzenie prístupu na niektoré internetové stránky a pod. Môže sa stať, že po inštalácii firewallu prestanú tieto aplikácie fungovať, pretože im v správnej činnosti bude firewall brániť. Nie je to však neriešiteľný problém a jeho odstránenie spočíva v správnom nastavení a nakonfigurovaní firewallu, ktoré v prípade problémov urobíme spolu s inštaláciou za Vás.
Mať nainštalovaný a správne nakonfigurovaný spoľahlivý firewall.
Mať nainštalovaný spoľahlivý ativírusový program a dbať o jeho neustálu aktualizáciu.
Neotvárať e-maily od neznámeho odosielateľa a vôbec neotvárať nevyžiadané prílohy v e-mailoch.
Nereflektovať na nevyžiadanú reklamu v podobe e-mailu.
Pri prehľadávaní internetu nepotvrdzovať bezhlavo všetky hlásenia o nutnej inštalácii rôznych utilít a doplnkov.
Neklikať na podozrivé odkazy, ktoré sľubujú okamžitú výhru alebo neobmedzený prístup na stránky pre dospelých.
Používať iba programy, ktoré sú z overených zdrojov a sú inštalované v súlade s licenčnou politikou.
Nakupovať len v overených internetových obchodoch.